Historie čaje | AFTERNOON-TEA.cz
DOVOLENÁ - aktuálně do 28.3.2023 odpočíváme, proto veškeré uhrazené objednávky začneme vyřizovat opět od 28.3.2023
On-line platby
ThePay – Platba kartou, Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, QR platba, Equa Bank, Bitcoin
Historie čaje

Historie pití čaje je velice dlouhá a není zcela jasně zdokumentovaná. Za to existuje spousta legend o tom, jak byl čaj objeven. Většina legend jsou pouze domněnky, které zřejmě nikdy vědecky podloženy. Dle většiny historiků je pokládáno za věrohodnou informaci, zmínka v čínském slovníku, někdy okolo 350, která pojednává o nápoji připravovaném z listů čajovníku vařením ve vodě. Ať už to bylo ve skutečnosti jakkoliv, tak historici se shodují na tom, že zemí ve kterém byl čajovník objeven je Čína. 

Tou asi nejznámější legendou je ta o čínském císaři, který žil v období 2700-2800 let před naším letopočtem. Tento císař velice rád meditoval a rozjímal v přírodě. Při svých meditacích si rád vařil nápoje z různých bylin, které byly v lese dostupné. Jednou takhle při meditaci mu zcela náhodně spadly, do kotlíku s vodou, právě lístky čajovníku. Císař neodolal a daný nápoj ochutnal. Výsledným nápojem byl mile překvapení, jelikož nejenže skvěle chutnal, ale byl také osvěžující. 

O rozšíření čajovníku se postarali především Angličané v 19. století, kteří začali zakládat první čajové plantáže v Indii.  Až poté se přesunuli na Cejlon, kde se od roku 1867 začal sázet čajovník (dříe byl Cejlon osázen zejména kávovníky, ale ty byl v podstatě kompletně zničeny parazitickou houbou). Čajovníkové plantáže byly poté zakládany také v dalších zemích, jako například v Rusku či Africe. Díky velkému zakládání těchto plantáží se z čaje stal 2. nejrozšířenější nápoj na světě, hned po vodě. 

Nejstarší písemnou zmínkou o čajovníku v Evropě je kniha s názvem "Cesty a putování" z roku 1559, ve které jsou převážně udůrazněny léčivé účinky čajového nápoje. Fyzicky byl ale čajovník do Evropy dovezen ke konci 17 století.
U nás čajovník poprvé popsal biolog a botanik Svatopluk Presl ve své knize "Všeobecný rostlinopis čili popsání rostlin ve všelijakém ohledu i škodlivých" a to až v roce 1864. 

Zajímavost:
Čaj se zapsal také do dějin a to v roce 1773. Při události, která se nazývá Boston Tea Party, během které bylo několik stovek beden vhozeno místním obyvatelstvem do moře, jako odpor vůči britským zákonům (jak je známo, tak území dnešních Spojených států amerických bylo v té době britskou kolonií). Jedná se o jednu z důležitých událostí, které nakonec vedly k boji za nezávislost a vyhlášení samostatných Spojených států amerických.

Pokračovat na: Výroba čaje

Zpátky na: O čaji