Dle čajového listu | AFTERNOON-TEA.CZ
DOVOLENÁ - aktuálně do 28.3.2023 odpočíváme, proto veškeré uhrazené objednávky začneme vyřizovat opět od 28.3.2023
On-line platby
ThePay – Platba kartou, Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, QR platba, Equa Bank, Bitcoin
Dle čajového listu

Než se podíváme na to, jak je možné dělit čajový list podle velikosti, je dobré vědět, že čajovník se dá zpracovat na listový čaj, zlomkový čaj, drť z čajovníkových listů a prachové druhy.
V naší nabídce najdete nejčastěji čaje těchto velikostí listů:

OP (Orange Pekoe) jedná se o nejčastější typ listového čaje na Srí Lance. Je tvořen dlouhými vláknitými lístky bez tipsů. Lístky jsou spíše drobnější a dobře svinuté. Chuťově jsou spíše jemnější s výrazným aroma a patří k nejlepším černým čajovým nápojům. Kromě označení OP se můžete setkat s dalšími variantami jako například OPA či OP1 s tím, že každá má trochu odlišné vlasatnostmi. 

BOP1 (Broken Orange Pekoe 1) jedná se o speciální nížinný listový čaj ze Srí Lanky. Též se můžeme setkat s označením Semi Leaft Tea. Jedná se o kombinaci typů Pekoe a Orange Pekoe. Poměr je poté cca 60% Pekoe a 40% Orange Pekoe. Jedná se spíše o silnější čaj. 

Pekoe je sice kvalitní čaj, ale nedosahuje již takové kvality jako Orange Pekoe a proto se řadí spíše do střední jakosti. Listy jsou střední velikosti. Oproti Orange Pekoe je chuťově trochu výraznější. 

FBOP (Flowery Broken Orange Pekoe) jedná se o zlomkový čaj, který kromě Srí Lanky najdeme již například v Číně či Indonésii. Je to hrubší, zlomkovitý čaj s ojedinělým obsahem tipsů. Těšit se můžete na silnější čaj s tvamším nálevem. 
V naší nabídce můžete také narazit na čaje s označením FBOP Extra Special. Jedná se o klasický FBOP obohacený o tipsy (vrcholové, nerozvinuté pupeny čajovníku, které svým vzhledem připomínají drobné, bílé jehličky). Jsou do směsy přidávány kvůli jejímu zjemnění a vytváří tak originální cennou směs černého čaje. 

BOPF (Broken Orange Pekoe Fannings) je označení pro malé částečky čaje, které jsou již bez přítomnosti tipsů. Chuťově na Vás čeká silný čaj tmavého nálevu. Mezi přednosti tohoto typů čajů patří jejich rychlá louhovací schopnost při zachování klasické vydatnosti. Opět se v naší nabídce můžete setkat s variantami jako je BOPF Extra Special nebo BOPF Special. Také zde se jedná o klasický BOPF, s tí že výsledná směs byla obohacena o tipsy ke zjemnění nálevu a také čajové směsi dodávají nezaměnitelnou chuť a atoma. 

FNGS (Fannings) jedná se o čajové lístky, které se používají jako náplň do čajových sáčků. Vyznačují se silně barvívími vlastnosmi v šálku. 

GP (Gunpowder) v překladu střelný prach, se řadí mezi nejrozšířenější typy zeleného čaje. Je charakteristický svým smotáním čajových listů do drobných kuliček a právě díky tomuto poznávacímu znamení je nezaměnitelný a lehce poznatelný i pro naprostého laika. Dnes se již smotává strojově, ale  v dřívějších dobách se smotání do kuliček provádělo ručně. Po chuťové stránce se jedná o svěží čaj s nepatrnou trpkostí se zelenou až zelenohnědou barvu nálůevu.  

Sencha je dalším klasikem mezi zelenými čaji a jde o základní třídu japonského čaje, ovšem již se vyrábí i ve více zemích. Také je snadno poznatelný dle svého jedinečného tvaru zelených jehliček. Díky tomu, že oxidace byla zastavena napařením získává svou nezaměnitelnou a jedinečnou chuť a aroma. Je charakteristiká svou jemnou trpkostí a svěží chutí připomínající vůni slámy či mořských řas. 

Oolong se nedá jednoznačně zařadit mezi zelené a ani mezi černé čaje, jelikož představuje přechod mezi mini. Jedná se o označení čínských čajů, které jsou charakteristické svým zpracováním. Také se z těchto čajů můžete setkat s označením polozený či žlutozelený. Chuťově je spíš sladší s medovou vůní. 
Často se můžete setkat s mléčným oolongem, kdy čajová směs je obohace o přírodní aroma mléka. Díky čemuž získává výsledná čajová směs své nezaměnitelné mléčená aroma, které Vás zaručeně mile překvapí.

Zpátky na: Dělení čajů