Dle kvality | AFTERNOON-TEA.cz
On-line platby
ThePay – Platba kartou, Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, QR platba, Equa Bank, Bitcoin
Dle kvality

To jakou bude mít výsledný čajový nápoj kvalitu závisí na tom jaké byla použita rostlina čajovníku. Běžne se však setkáme s rozdělením dle toho kde byl daný čajový lístek na rostline sklizen. Používá se šest druhů od vrcholku čajovníku až po pátý list. Při tomto rozdělení platí, že čím výš se list nachází tím je také kvalitnější, ale za to dražší a čím jdeme po rostlině níže tím se snižuje jak kvalita tak i cena.

Vrcholky čajovníkového listu označovány jako Tips. Jsou listové, rozvíjející se pupeny, které vypadají jako drobné, bílé či stříbrné jehličky. Tyto čajovníkové listy jsou považovány za to nejkvalitnější, což je ale kompenzováno podstatně vyšší cenou. V obchodě se s těmito listy můžeme setkat pod označením bílý čaj, ale kvůli své ceně se samotně příliš často nevyskytuje. Díky své specifické chuti jsou tyto pupeny přidávány do jincýh čajových směs, kterou díky tomu zjemní. 

První list (Orange Pekoe) se nachází hnedka za výše zmíněnými pupeny a jedná se o nejmladší listy na čajovníku. Díky tomu jsou nejbohatším zdrojem obsažených látek v čaji. Pokud je skombinujeme s tipsy, získáme ty nejlepší čajové nápoje, které ocení každý milovník.

Druhý list (Pekoe) poskytuje čajový nápoj střední kvality. 

Třetí list (Pekoe Souchong) poskytuje čajový nápoj horší kvality. Jelikož ve výsledném čaji připravenéím z těchto listů narazíme na poměrně velké listy a hlavně mnoho stopek. 

Čtvrtý list (Souchong) se na trhu objevuje jen velmi zřídka. Důvodem je, že čaj připravený z těchto listků je velide nízké kvality. 

Pátý list (Congu) se na nše trhy prakticky nedostane. Důvod je jasný, neb výsledný čajový nápoj je již nekvalitní.

Zpátky na: Dělení čajů